Ömrüm Yettikçe LGBT | Ayta Sözeri | TEDxIstanbul

Ayrımcılığa ve ayrıcalığa karşı olduğunu söyleyen Ayta Sözeri, kendi çizdiği gidilmeyen yolda ulaşmak istediği yere dayanışmayla vardığını söylüyor. Bu yolculuğun sadece kendi kişisel mücadelesiyle değil; insanların vicdanlarına kulak vermesiyle, kalplerinin gözlerini açmasıyla gerçekleştiğine inanıyor Ayta Sözeri, Nürnberg’de doğup altı yaşına geldiğinde ailesiyle İzmir’e yerleşti. Ege Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Sözeri, Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosunda Türk Müziği eğitimi de aldı. Hayat Bağları adlı diziyle televizyon dünyasına giriş yapan oyuncu, devamında da pek çok popüler dizide yer aldı. “Kayıp Şehir” dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Sözeri, Ulan İstanbul dizisiyle kariyerine devam etti.

Ayta Sözeri’nin yer aldığı ilk filmlerden olan “Güneşi Gördüm” Singapur Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Cast Ödülü alırken, Emre Yalgın yönetmenliğinde çekilen “Teslimiyet” filmindeki rolü ile Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Seçici Kurul Oyunculuk Özel Ödülüne lâyık görüldü. Son olarak, Gülse Birsel’in yazıp, Ozan Açıktan’ın yönettiği “Aile Arasında” filminde rol olan Sözeri, SİYAD Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü kazandı. Yurt içi ve yurt dışı konserlerine devam eden Sözeri, aynı zamanda aktivist bir hak savunucusudur.

Ayta Sözeri, Nürnberg’de doğup altı yaşına geldiğinde ailesiyle İzmir’e yerleşti. Ege Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Sözeri, Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosunda Türk Müziği eğitimi de aldı. Hayat Bağları adlı diziyle televizyon dünyasına giriş yapan oyuncu, devamında da pek çok popüler dizide yer aldı. “Kayıp Şehir” dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Sözeri, Ulan İstanbul dizisiyle kariyerine devam etti.

Ayta Sözeri’nin yer aldığı ilk filmlerden olan “Güneşi Gördüm” Singapur Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Cast Ödülü alırken, Emre Yalgın yönetmenliğinde çekilen “Teslimiyet” filmindeki rolü ile Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Seçici Kurul Oyunculuk Özel Ödülüne lâyık görüldü. Son olarak, Gülse Birsel’in yazıp, Ozan Açıktan’ın yönettiği “Aile Arasında” filminde rol olan Sözeri, SİYAD Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü kazandı. Yurt içi ve yurt dışı konserlerine devam eden Sözeri, aynı zamanda aktivist bir hak savunucusudur. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at https://www.ted.com/tedx

Show More
Show Less